İaido

İaido

Kendo
Kendo, kökeni Japonya olan bir uzakdoğu kılıç kullanma sanatıdır. Kılıç anlamına gelen ken ile yol anlamına gelen do kelimelerinin birleşimden oluşmuştur. Kendo zaman içinde kenjutsu tekniklerinin modernize edilip yumuşatılmasıyla günümüzde müsabık bir spor olarak yapılmaktadır.

Japonya Kendo Federasyonu’nun (AJKF) 1975 yılında yayınladığı bildiride belirttiği gibi, Kendo kavramı “geleneksel Japon kılıcı katanayı kullanma prensipleri dogrultusunda insan karakterini (tabiatını) kontrol altına alma“ prensibine dayanan bir spordur.

Amacı
Bunun doğrultusunda yine AJKF’nin belirttiği gibi Kendo çalışmanın amacı;

Rakip oyun
Güçlü/dinç bir ruh yetiştirmek ve doğru, sürekli çalışma ile Kendo sanatında gelişim için çabalamak.
İnsan nezaketi ve onurunu saygın tutmak.
Diğerleriyle samimiyet içinde bir araya gelmek.
Bireysel gelişim için sürekli çalışmaktır.
Bu sayede kişi, ülkesini ve toplumunu sever, kültür gelişimine katkıda bulunur ve insanlar arasında barış ve refahın hüküm sürmesi sağlamak için çalışır.

Ekipmanlar ve Giyim
Kendo çalışmaları [keiko-gi] ve [hakama] adı verilen geleneksel japon kıyafetleriyle koruyucu zırh seti giyilerek yapılır. Shinai adı verilen ve bambudan imal edilen eğitim kılıcı kullanılır. Kata çalışmaları ise bokken denilen ağaçtan imal edilen kılıçla yapılır.

Koruyucu zırh seti bogu başı, kolları ve vücudu korumak için kullanılır. Başı korumak için giyilen parçaya men, bilekleri ve elleri koruyan parçaya kote, göğsü koruyan parçaya do, kasık ve bacağın üst kısmını koruyan parçaya ise tare adı verilir.