Çocuk aikido Antalya çocuk aikido eğitim merkezi çocuk self defence eğitimi

 

Aikido Savaş  ve savunma sanatının  bir çocuğun benlik saygısını ve güvenini  geliştirmede Takım Sporlarından  10 kat daha iyi olduğunu biliyor muydunuz?

Onlara  bir ömür boyu sürecek yaşam becerileri öğretirken,bu program  çocuğunuzun   odaklanmasını, kendine güvenini , benlik saygısını, disiplinini ve liderlik yeteneğini artırması için  yardımcı olacaktır (Programımızı görmeğe  gelmeniz ,  çocuğunuz için yapacağınız  en iyi şeylerden biri olacaktır.)

Bizim programımızda  çocuğunuzun  kendi öğrenme hızında ilerlemesi mümkün olacak. Herkes farklı öğrenir, ve bizim  bu yüzden 3 farkli  öğrenme stilimiz vardir;  Kinestetik, İşitsel ve Görsel. Bu her alanda,  çocuğunuzun basarılı olmasısını sağlayacaktır . Ne olursa olsun sadece çocuğunuzun ve sizin ihtiyaçlarınıza uyacak eğitim programımız var.

 Çocuğunuzun öz-disiplin, olumlu bir davraniş biçimi  geliştirmesini  ve kendine güvenini geliştirmesini istermisiniz ?

Bu Aikizen Dojo da  Aikido sanatları sınıfları ile olabilir!

Uzmanlar Savaş sanatlarının, çocukların evde, okulda başarısı için öz disiplin, saygı ve güven gibi temel özellikleri kazanmasına yardımcı olan  en iyi yollarından biri olduğunu kabul ediyor.

Aikizen Dojo  , asağıda ki özellikleri  çocuğunuzun   kazanmasına  yardımcı olacaktır:

Geliştirilmiş Konsantrasyon                                                                                       

 Özgüven

Anti-Zorbalık Stratejileri

Sınıfta  ve eğitim alanında daha iyi alışkanlıklar

Yüksek Benlik Saygısı

Gerçek Öz-Savunma

 Büyüklerine Saygı

Geliştirilmiş Sağlık ve Fitness

Güç  ve Esneklik

Gelişmiş atletik beceriler

Daha iyi odaklanma

ve eğlence !!

Okulda notlarini iyileştirme: Bizim programımız sadece kendini savunma ve fiziksel çeviklik değil çok daha fazlasını sunuyor. Çocuğunuzun eğitimi için gerekli disiplin, onların zamanını daha iyi  organize etmesine yardımcı olacak  bir savaş sanatı  eğitim programıdır. Sonuçta, bu okulda ve iyi notlara daha iyi bir konsantrasyona yol açar.

Liderlik Becerileri: onları hayatta başarılı olmalarına yardımcı olmak için! Aikido hedefleri belirlemek ve kendi eylemleri için sorumluluk almayı  çocuğunuza öğretecek. Bu da, onların okulda ve hayatta daha başarılı olmasını   sağlayacaktır!

Artan fiziksel yetenek ve spor: Çocuğunuz fiziksel gelişmesine  yardımcı olmak için! Bizim programlarımız çocuklarda hız, dayanıklılık ve çevikliği artırmak icin yardımcı olmaktadir. Bunlar da spor ve diğer aktivitelerde çocuğunuzun denge,koordinasyon ve zamanlamasını  geliştirmeye yardımcı olur.

Ruh / Kişisel Gelişim: Çocuğunuza akran baskısı karşısında HAYIR demek ve cesaret vermek için! Bugün birçok annenin  karşılaştığı korkutucu sorunlardan biri de akran baskısıdır. Bizim programlarımız çocuğunuzun özgüvenini  teşvik etmek ve çocuğunuzun akran baskısına karşı mukavemet etmesi ne yardımcı  olmak  için tasarlanmıştır.

Yüksek enerjili Sınıfları: Eğlence dolu sınıflar çocuğunuzun icin gerçekten bir  zevk olacak! Cocuk görüş  açısından bakıldığında, bizim programımızın  en iyi bölümü sınıfların gerçekten ne kadar eğlenceli olduğudur. Biz olumlu ve verimli bir şekilde çocuğunuzun enerjisinine odaklanıriz.

Gerçekçi Öz-Savunma Becerileri: Bu sizin  çocuğunuzun  hayatını kurtarabilir! Aslında biz belirsiz niyetli, ve istenmeyen insanlarla dolu bir dünyada yaşıyoruz .Bu  Program gerçek hayatı tehdit eden durumlarda kendilerini korumak için nasıl davranması gerektiğini çocuğunuzuda öğretir. Bu değerli beceri yaşam ve ölüm arasındaki fark olabilir!

Kişiselleştirilmiş Dikkat: ilerleme sağlamak için! Biz kaliteli eğitim ve kişisel ilgiye  odaklaniriz. Öğrencilerimiz bireyler olarak kabul edilir. Bizim sınıfların tamamı mükemmellik ve öğrenmeye devam taahhütlü yüksek eğitimli eğitmenler tarafından verilmektedir. Mümkün olan en iyi eğitimi alırken çocuğunuz bilerek kendini güvende hissedecek!

Pozitif Rol Modelleri: çocuğunuzu etkileyen kim? Şansa bırakılamayacak kadar önemli – Rol modelleri bir çocuğun gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Sertifikalı eğitmenler ekibimiz  olumsuz etkiler karşı onlara nasıl davranmasi gerektiğini öğretir, çocuğunuz için olumlu rol modelleri sunar.

Programımiz cocuğunuzun hayatini degistirebilir!

Muhtemelen sizde merak ediyorsunuzdur ?Böyle bir  etkinlik çocuğumda nasil böyle  bir değişim yaratabilir? Inanılmaz, ama gerçek bu. Aikido Savaş sanatı, sadece bir aktivite değil  aynı zamanda ömür boyu yaşam kalitesini artırabilir!

Junior Aikido Programı evde ,hayatta ve  okulda ona yardımcı olacak olumlu bir zihinsel ve fiziksel eğitim ile çocuğunuzun kazandıracaktır. Çocuğunuz spor yapsa bile, bu yeterli olmayabilir. Son çalışmalar, kişisel başarı odaklı bizimki gibi programlarin  takım sporları karsısında büyük ölçüde daha etkili olduğunu göstermektedir!

Programımızda, biz sadece cocuklara  kendilerini nasıl savunmalari gerektiği  için çocuklara öğretmiyoruz . Biz çocuğunuzun karakterini oluşturmasına yardımcı olmaya calısıyoruz. O güçlü ve kendinden emin olurken akranlari arasında, çocuğunuzun enerji, ve güveninin ,yükseldiğini görürsünüz.

Ortaya çıkan disiplin ile olumlu ve kendi hayatının bütün alanlarını etkileyecek bir birey  görürsünüz. Kendisi için, en önemlisi kendisine karşı  başkaları tarafından  artan bir saygı olacak. Sonuç olarak  Hayatta güçlü bir zihin / beden bağlantısı kazanacaklardır ! Çocuğunuz başarılı olduğunu göreceksiniz!

Aikido derslerin de çocuklara stresleri atmak  rahatlatmak için harika bir yol sunuyoruz. Bir çok çocukta stresten dolayi   mide ağrıları, uyku sorunları, ve hatta mızmız tutum vardı .Derslerimiz, ebeveynlerinin hayatını çok daha huzurlu hale getirdi  ve cocukların hayatlarında da  büyük bir gelişmeye yol actı.

Güçlü bir zihin, beden ve ruh gelişimi: Biz Aikido Savaş sanatları , geleneksel iç öğretilerine  odaklanmak suretiyle öğrencilerimiz hayatini  değiştiren pozitif sonuçlar elde ettik.

 Aikido Programımiz  kendini savunma ve liderlik becerilerini çocuklara öğretir, ve  kişinin karakterinin iyileştirilmesine yardimci olur. Aikido eşsiz felsefesi ile  olumlu ilişkiler geliştirmeye, ve şiddet olmadan çatışmayı çözmeye yardımcı olur. Her gün düşük stres, daha fazla gevşeme, gelişmiş fiziksel uygunluk, iyi tolerans ve anlayış, daha olumlu ve cömert bir ruh haline yardımcı  olur. Bu becerilerin  Aikido sanatları eğitiminin  doğrudan bir sonucudur.

Antalya’nin  üst düzey Savaş sanatları programlardan biri

Çevreye saygı ve öğrencilerimizin başarısı –okulumuzu Antalya’da ki   en üst duzey savas sanatları okulları arasına sokmustur.

Bizim Öğretime Yaklaşımımız

Güçlü bir zihin, beden ve ruh gelişimi: Diğer dövüş sanatları okullarınin amaci  nasıl tekme ve yumruğu çocuklara öğretmek olsa da , biz Aikido  sanatı ile  iç öğretilerine  odaklandık.

Genellikle çocuğunuzun en büyük düşmanı güven ve benlik saygısı ile özgüven  eksikliğidir.

Ben, bir çok öğrencinin  utangaç ve güvensiz başladığını bir hamle yapmak için korktuğunu ve  yere bakan  gözlerini, izledim.

Sadece  bizim programımızda yer alan ve   çocuğunuzu bekleyen  önemli derslerden bazılarının yer aldığı  bu listeye bir göz atın:

Disiplin ve öz-disiplin ve çocuğunuzun basarısı için

Her çocuğun saldırganlara ve yabancılara karşı kendisini korumak için bilmesi gereken eylem yolları

Utangaç ve ürkek çocuklar için cesur adımlar ve onlari kendine güvenen insanlar  haline çevirmek için gereken metodlar.

Okulda ve hayatta başarılı bir lider olmak için gerekli temel ilkeler.

Çocuğunuzun bu mücadelelerin üstesinden gelmesine yardımcı olacaktır ve çocukların okulda iyi notlar almasi için yardımcı olacaktır.

Optimal Sınıf Yapısı

Bizim çocuk sınıflarımız her çocuğun optimum hızda ilerlemesini  sağlamak için yaş gruplarına göre ayrılır: Okul Öncesi  Aikido 5-6 yaşındakiler için; 7 yaş ve üstü sınıfı; 9-15 yaşındakiler için  Aikido Çocuk sınıfı

Çocuğunuz bizim sınıflarımıza katıldığında ne olacak?

Aylık İnteraktif  Dersler

Çocuğunuz  gelişiminde aktif ebeveyn katılımını teşvik eden  dersler .

Ders konuları şunlardır:

Iyi arkadas edinme

Kişisel temizlik

Saygi gösterme

İyi davranışlar gosterme

Kişisel güvenlik

Ve çok daha fazlası.

Dikkatlice geliştirilen bir müfredat

Çocuğunuz kara kuşak seviyesine kadar  yol alan ve  bir dikkatle düşünülmüş müfredatı takip edecektir. Çocuğunuzun beyaz kuşak tan siyah kuşağa kadar  ilerlemesi için gerekli zihinsel, fiziksel ve duygusal becerilerini geliştirmesine  yardımcı olacaktır.

Bizim Çocuk Programı öğrencilerimiz aşağıdakilerin keyfini çıkaracaktır:

Bizim yetenekli profesyonel eğitmenlerimiz ile heyecanlı ve eğlenceli sınıflar

Renkli kemer sınavları

Herhangi bir Aikido sanatı için  malzemeleri ve ihtiyacınız olabilecek materyaller

Özel sosyal etkinlikler

Eğlenceli Aikido sanatı eğitimi

Öğrencilerimize , Aikido eğitimi sırasında kara kuşağa doğru ilerledikçe , Liderlik Becerileri, Başarı İlkeleri ve Stratejileri eğitimi, ve çok daha fazlasını sunuyoruz. 

Bu programın gerçek gücü Sensei Kürşat Demir(Profesyonel Aikido antrenörü Kürşat Demir Özel Kuvvetler Komutanlığında aldığı eğitimi Aikido Savaş ve savunma sanatı ile yoğurarak AİKİZEN’de öğrencilerine en etkili şekilde aktarıyor.) tarafından sunulan eğitimin  kalitesinden geliyor.

Çocuğunuz bizim programımıza kaydolduğu  zaman, yüksek motivasyonlu ve özel grubun parçası olarak eğitim alacak.

Biz, Aikido eğitimi hakkında heyecan duymayan  öğrencileri kabul etmiyoruz.

Çocuğunuz bizim sınıflarımızda  gerçek Aikido eğitimi almak icin  çalışmak zorunda kalacak ve yetenekli bir Aikido sanatçısı olmaya calışacaktır Kara Kuşak seviyesine terfi için , fiziksel, zihinsel ve duygusal niteliklerini geliştirmesi gerekecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Uzun bir süredir  için dövüş sanatları öğretmeniyim ve  veliler den  birçok soru duydum. İşte en yaygın bazıları:

Aikido sanatı çocuğumu bir kabadayı haline getirecek mi ?

Hayır Aikido  eğitimi tam tersini yapacak. Çocuklara saygı, hoşgörü, uyum ve şefkat öğretilir. Fiziksel güç kullanımı her zaman son çare olarak ayrılmıştır  ve sadece kendini savunma içindir.

Çocuğum müzik ve spor takımları gibi diğer faaliyetleri denedim, ama her zaman kısa bir süre sonra terketti.

Biz çocukların psikolojisini anlamak, ve çocukları motive etmek için bilimsel kanıtlanmış yöntemleri kullanırız.

Okulunuz rekabet ve kazanmak kupa üzerine mi  yoksa benim çocuğumun  gelişimi üzerine mi?

Çocuğunuzun gelişimi her zaman önce gelir. Aikido, rekabetçi olmayan agresif olmayan bir Savaş sanatıdır. Aikido uyuşmazlık çözümü için “/ kazan kazan” yaklaşımı öğretir.

Sizlerle Aikizen Dojo olarak tanıştığımız için teşekkür ederiz.Eğitim  sırasında programımız hakkında aklınıza gelebilecek tüm sorulara cevap verilecektir.

Saygılarımızla,

Kürşat  Demir

Yönetim Kurulu Başkanı  ve Baş Eğitmen

AKDENİZ SAVAŞ SANATLARI SPOR VE GENÇLİK KULÜBÜ
ÇOCUK AİKİDO NEDİR?

AİKİDO çalışmalarında bedensel ve ruhsal denge çok önemli yer tutar. AİKİDO çalışan çocuklar ve öğrenen çocuklar, mutlu, sevgi dolu, sağlıklı, kendisiyle barışık, başkalarına saygılı, yaşamın zorluklarına karşı sakin ama aynı zamanda mücadeleci, özgüveni gelişmiş, disiplinli, okul ve iş hayatında da başarılı birer kişi olarak yetişirler.
AİKİDO teknikleri ve stratejileri, yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarımıza da başarılı bir planlama yapmayı, strateji kurmayı, her türlü saldırı ve stres karşısında sakin, dingin ve telaşsız kalabilmeyi, kendini savunmayı ve kendisine yapılan saldırının gücünü zafere dönüştürmeyi öğretir.

Bir çok kişi, AİKİDO’yu tanımadığı için bir savaş ve saldırı sporu olduğunu, şiddet içerdiğini, sakatlanmaların ve yaralanmaların yoğun yaşandığı bir spor dalı olduğunu düşünür. Bu düşünce aslında bir yanılgıdır. Bir futbol veya basketbol oyuncusu ya da sporcusu, yaralanma veya da sakatlanma konusunda ne kadar risk altında ise AİKİDO öğrencisi de ancak o kadar, hattâ daha az risk altındadır.

AİKİDO çalışmaları, basit tekniklerden, yüksek tekniklere doğru ilerlemek kaydıyla yapılır. Düşüş, savunma ve saldırı teknikleri ya da aletli teknikler( jo, bokken ve tanto ile yapılan teknikler) antrenörlerin gözetiminde uyumlu ve kontrollü bir şekilde yapılır. Öğrencilerin tekniklerde ustalaşmaları beklenir. Tekniklerde ustalaştıkça yoğunluk artırılır. Bu nedenle AİKİDO’da yaralanma veya sakatlanma riski yok denilecek kadar azdır. Zaten AİKİDO felsefesinde rakibine karşı kin ve düşmanca bir tutum sergilemek yasaktır.

Bu nedenle hiçbir çocuğumuz ya da yetişkin öğrencimiz yaralanma ve sakatlanma durumu ile karşılaşmamaktadır. AİKİDO, çocuklarımıza bedenlerini nasıl yaralayacaklarını ya da sakatlayacaklarını değil; aksine herhangi bir saldırı karşısında sakatlanma ve yaralanmalardan kendilerini nasıl koruyacaklarını kendisine karşı yönelmiş bir bıçak ya da sopadan nasıl kurtulacaklarını, rakibinin gücünü ve saldırılısını, rakibin bizzat kendine karşı nasıl kullanabileceklerini öğreten bir savunma ve strateji disiplinidir.
Evrensel bir sanat dalı olan Aikido’yu herkes yapabilir. Çocuk Aikidosu ise çocuk yaşta yapılan Aikido diye adlandırmak daha doğru olacaktır.

Aikido, Morihei Ueshiba adlı bir Japon savaş sanatları ustası tarafından geliştirilmiştir. Topluluk içinde var olan bazı sorunlar, aile içi tatsızlıklar, sokaklardaki engellenemez kötü gidiş ve çevresel bir takım faktörler gelişmekte olan çocukların ve gençlerin agresif ve kavgacı bir yapıda olmalarına neden olmaktadır.

Bu nedenle çocukların ve gençlerin kuralcılık yerine düzen ve disiplini benimseyip sevmeleri, öz güven ve bilinçlenmeyi öğrenmeleri, çevrelerindeki her şeyin bir bütünün parçası olduğunu kabul ederek uyum sağlamayı yaşam tarzları ile bağdaştırmaları önemlidir. Aikido, bu ilkeler doğrultusunda hareket etmeyi prensip edinmiş bir sanattır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte insanların içlerine kapanık halleri göze çarpmaktadır. Bizlerden büyükler olarak önemli görevler beklenmektedir. Çocuklara ve gençlere çevreleri ile nasıl uyumlu olacaklarını keşfetmelerini sağlamak onlara yapabileceğimiz en büyük iyilik.

 

AİKİDO ÇOCUKLARA NE KAZANDIRIR?
Aikido çalışmalarında denge çok önemli bir yer tutmaktadır. Çocuklar beden duruşlarını düzeltmekte ,daha dengeli durmakta ve teknikleri daha akıcı yapmaya çalışmaktadır.

Mutlu olabilen, mutlu edebilen, kendisiyle barışık, zorluklara rağmen hayatta güçlü adımlarla ilerleyen, başarılı insanlar olabilmek için mücadele etmeyi öğrenirler… İşte bunun için çocuklarımız Aikido yapmalı.İyi ama çocuğum zarar görürse diyenler olacaktır.Birçok insan için savaş sanatı ve çocuklar bir arada anılınca hoş bir etki yapmaz.Doğru bir eğitimle ve Sensei ise Aikido, basketbol ya da futboldan daha tehlikeli değildir. Biz çocuklarınıza bedenlerini nasıl sakatlayacaklarını değil nasıl koruyacaklarını öğretiyoruz.

Bu sanat çocukların kendilerine olan güvenlerini ve konsantre olabilme yeteneklerini arttırarak, psikolojik ve fizyolojik yönden sağlam bir yapıya kavuşmalarına yardımcı olacaktır.

Aikido’da çocuklarımızın en büyük kazanımı özgüvenlerinin artmasıdır. Ayrıca çocuklar hem kendi yapabileceklerini hem de karşılarındaki arkadaşlarının yapabileceklerini anlamakta ve saygı duymayı öğrenmektedirler. Çocuklarımız tüm bu çalışmaları bir disiplin içerisinde yapmakta her çalışma sonrası karşısındaki arkadaşına selam vermektedir, böylece karşımızdakine her zaman saygı göstermemiz gerektiğinin bilincine varmaktadır.

BİZİM DOJOMUZ ÇOCUKLARA NE VERİR?
Öncelikle şunu belirleyelim.Beş ile on yaş gurubundaki çocuklara yönelik Aikido, Aikido’ya giriş niteliğindedir. On yaş ve üstü için uygulanan eğitimle çok farklıdır.Antrenman amaçlı bile olsa derste Aikido teknikleri uygulanırken şiddet hissi uyandırması bu yaş gurubu çocuklar için uygun değildir. Saldırı, savunma, antrenman için bunları uygulama sözcüklerini yorumlayarak Aikido tekniklerini algılamalarını beklemek yanlış olur…. Biz çözümü şiddette arayan, gözünü kan bürümüş çocuklar yetiştirmek hevesinde değiliz… Onun için çocuk psikolojisinin bu kavramları yorumlayabildiği, Sensei tarafından yapılan açıklamaları kavrayabildiği döneme kadar farklı bir çalışma uygulamak daha akılcıdır.Peki bu uygulama nedir? Aslında Aikido’nun temeli olan duruş (kamae), nefes ve düşüşlerdir (ukemi) Aikido tekniklerinin başarıyla uygulanması doğru durmaya, doğru nefes almaya ve teknik sırasında doğru düşebilmeye bağlıdır. Birçok Japon dojosunda iki yıl boyunca sadece ukemi çalıştırılır. Çünkü ukemi denen düşüş tekniklerini bilmeyen biri Aikido yapamaz. Bunu sözle anlatmak zor tabi…
Bir antrenmanımıza izleyici olarak katılırsanız ne demek istediğimizi daha iyi anlarsınız.

Güçlü Bir Çocuk Yetiştirmek

Her ebeveyn çocuğunun iyi bir insan olmasını ister ama bunu başarmalarını sağlayacak yöntemi pek azı bilir. Eski katı disiplin ve tehdit yöntemleri, yarardan çok zarar getirir. Modern çocuklar, modern biçimde yetiştirilmelidir.

1.Güven aşılamak

Benmerkezci bir çocuğun davranışları iyi yönde olmaz. Geleceği hesaba katmadan sadece kendini düşünerek anlık zevk ya da tanınma peşinde koşar. Yapıcı şekilde kendini kanıtlamak zor geldiğinden, bunu olabildiğince göze batan biçimde yapmaya çalışır. Garip kıyafetler giyer ya da caddelerde motosikletiyle dolaşır. Şiddet bile kullanabilir. Bütün bunların nedeni güven eksikliğidir.

Önce gelin, güvenin gerçek anlamından söz edelim. Bazıları güvene örnek olarak spordaki başarıları öne sürer. Oysa bu güven değil, kibirdir. Bu durumda birini yendiğinizde kibirlenir, ertesi gün başka birisine yenildiğinizde bunu kaybedersiniz. Güvenin oluşması ve kaybedilmesi o kadar kolay değildir. Güvenin asıl anlamı, kendinize inanmak, evrenin Ki’siyle doğduğunuzu ve onunla bir olduğunuzu anlamaktır. Evrenden ayrıldığınızda kendinize inanamazsınız.

Deney 1

A’nın özgüveni olmayan zayıf bir çocuk olduğunu düşünün. Bir kolunu öne uzatır ve bütün gücünü kola aktarır. Daha güçlü ve iri bir çocuk olan B, kolu bükmeye çalışır. A kendisinden güçlü bir çocuğun doğal olarak kolunu bükebileceğine inandığından, B fazla zorlanmayacaktır.

Deney 2

A’ya bükülemez kolu öğretin. Gevşemesini ve zihin gücünün kolundan geçip sonsuzluğa uzandığını düşünmesini sağlayın. Bu durumda, A Ki’sini genişletir ve B ne kadar uğraşırsa uğraşsın kolu bükemez.

A kendi gücü karşısında şaşıracaktır. Elbette B de öyle. Onlara şunu söyleyin; “Tek gücünüzün fiziksel olduğunu sanıyordunuz. Ve sen fazla kaslı olmadığın için zayıf olduğunu düşünüyordun. Artık fiziksel gücün buzdağının sadece ucu olduğunu anlamalısın. Şimdi gerçek gücünü keşfettin; buzdağının tamamını, suyun altında kalan kısmıyla bütününü. Bu gücü, yaptığın her şeyde kullanabilirsin. Sporda, okulda, her yerde. Bir şeye başlamadan önce gücünü hatırla ve sonra bütün varlığınla onu yap.”

Daha sonra çocuk “Yararı yok.” veya “Yapamam.” Gibi şeyler söylerse, onu durdurun. Şöyle deyin: “Bekle. Bunu bir daha söyle ama bu kez ‘Yapabilirim’ şeklinde.” Bu A’nın bilinçaltına işleyerek çocuğu güçlü ve güvenli hale getirecektir. Zayıf bir çocuk kendini eğitir. Elde edeceği güç gerçektir. Büyüdüğünde her türlü zorluğun üstesinden gelebilen bir adam olacaktır.

2. Bir çocuğa dinginliği nasıl öğretiriz ?

“Çocuklarım yerinde duramıyor.” Bu şikâyetleri ne kadar sık duyarım. Dinginlik ya da sükûneti ne demektir? Bir beden prensibi, nesnenin ağırlığı alta düştüğünde sükûnetin ortaya çıktığını söyler. Bir zihin prensibi ise zihin ayna gibi berrak olduğunda dinginliğin var olduğunu ifade eder. O halde sükûnetin anlamı sağlamlık, ağırsızlık ve sarsılamaz olmaktır. Bu aynı zamanda her şeyi olduğu gibi yansıtan bir durumdur. Ancak, sakin kalmak zordur ve çocuğa öğretilmesi gereken bir şeydir.

Deney 3

Yaramaz bir çocuk olan A, kolunu öne uzatır. Kolunu yukarı doğru ittiğinizde, kolayca kalkacaktır.

Deney 4

A, kolunun ağırlığının altta olduğunu düşünürse, B ne kadar uğraşırsa uğraşsın, yukarı kaldırmayı başaramayacaktır. A kolunun ağırlığının üstte olduğunu düşünürse, kolayca kalkacaktır. Her zaman dediğim gibi, zihin bedeni yönetir. A, bedeninin ağırlığının altta olduğunu düşünür ve gevşerse, kolunun ağırlığı da altta olacaktır. A bu şekilde düşünürken kolunun kalkmadığını görürse, sakinleşecektir.

Deney 5

A, Seiza pozisyonunda oturur. B, A’nın omzunu geri iterse, A kolayca devrilir. A yine Seiza pozisyonunda oturur ve ellerini uyluklarına koyar. B bir elini kaldırmayı dener ve el kolayca kalkar. B, A’nın dizini kaldırırsa, A geriye devrilir.

Deney 6

A, alt karındaki tek noktaya odaklanır ve gevşer. O zaman bedeninin bütün ağırlığı alttadır, bu yüzden bir kaya kadar sağlamdır. B onun omzunu iterse, kımıldamayacaktır. Elinin ağırlığı altta olduğu için hareket etmeyecektir. Dizlerinin ağırlığı da altta olduğu için, onlar kıpırdamayacaktır.

Bu, doğru Seiza oturuşudur. Hafif bir itişle yere devriliyorsanız, Seiza pozisyonunda değil, zayıf bir taklidinde oturuyorsunuz demektir. Çocuğunuzu günde beş- on dakika doğru Seiza pozisyonunda oturtmanız, zaman içinde bilinçaltına işleyecek ve bir süre sonra bu onun için doğal bir şey haline gelecektir. Bunun sonucunda çocuk sakin, rahat ve dingin olacaktır.

Çocuk okul ödevlerinden hoşlanmıyorsa, çalışması için zorlamayın. Her şeyden önce, böyle çocuklar öğretmenlerini dinlemezler. Kafaları camın öte yanındadır.

Böyle çocukların genellikle güç tutkuları şiddetlidir. Onlara şöyle deyin: “Güçlü olmak istiyorsan, Seiza çalış. Okulda öğretmenini dinlemekten sıkılıyorsan, onu dinlemek zorunda değilsin. Sadece yüzünü ona dön ve kendine şunu sor ‘ İtildiğimde kıpırdamayacak kadar sağlam duruyor muyum, yoksa elim ya da bacaklarım kalkar mı?’ Yeterince sağlam oturduğunu düşünüyorsan, sınıfta böyle oturmaya devam et. Bunu beş dakika yaptığında, beş dakikalık güç kazanırsın. Bir saat yaparsan, bir saatlik gücün olur Bunu okulda her gün yaparsan, mezuniyet zamanın geldiğinde yanına yıldırım düşse bile gülümseyebilecek hale gelirsin.”

Çocuklarımın Aikido sınıfına düzenli olarak gelen bir öğrencim vardı. Yerinde duramayan bir çocuktu. Bir gün babası beni görmeye geldi. “Oğlum okuldan sonra hemen Aikido’ya gidiyor.” dedi. “Bu konuda çok şevkli olması iyi. Ama biraz daha ders çalışmasını sağlayabilir misiniz?” Çocuğa doğru Seiza oturuşunu öğrettim. Yaklaşık bir ay sonra babası tekrar geldi: “ Öğretmeni oğlumun belirgin bir biçimde değiştiğini söyledi.” dedi. “Artık öğretmenini dikkatle dinliyor ve sınavlardaki notları da çok yükseldi.” Aslında o ders çalışmayı sevmek için benim dersime gelmiyordu. Sadece zihin ve bedenini birleştiriyor, doğru bir pozisyonda oturuyor ve Ki’sini öğretmene uzatıyordu. Öğretmenin söyledikleri, çocuğun beyni tarafından doğal bir biçimde emiliyordu.

3.Çocuğun olumlu olmasını sağlamak

Çocuklar büyüme sürecinde olduklarından, doğal olarak olumludurlar. Bir çocuğun hareketli, yaramaz, gürültücü ve ele avuca sığmaz olması normaldir. Eğer yaşlı bir adam gibi sakin, ağırbaşlı olmaya zorlarsanız, çocuk donuk bir kişi haline gelir. Ama ebeveynler yaramaz çocukları sevmezler ve hareketlerini zorla, baskıyla kontrol etmeye çalışırlar. Bir çocuğun olumsuz eğilimli olmasının en önemli nedenlerinden biri budur. Çocuk baskı altında yetişir ve üniversiteye girdiğinde anne babası rahatlayarak ona biraz özgürlük tanırlar. Evdeki baskıcı ortamdan bir anda kurtulan genç muhtemelen çılgınlaşır. Genç biri kötü bir şey yaptığında, onu azarlamalı ve kötü alışkanlıklar edinmesini engellenmelisinizdir. Ama olumlu azarlama ve olumsuz azarlama vardır. Eğer “Aptal! Yine yaptın işte“ ya da“Ne kadar aptalsın! Bunu yapmamanı sana kaç defa söyledim,“ derseniz, aptal olduğu düşüncesi çocuğun bilinçaltında şekillenmeye ve yer etmeye başlar. Bu her gün tekrarlanırsa, bir süre sonra gerçekten aptallığa doğru kaymaya başlar. Hele “Ne yaptım da başıma senin gibi bir aptal geldi?!” demek en kötüsüdür. Bu korkunç bir hatadır. Onu isyankârlığa iter. Bir süre sonra şöyle cevap verecektir: “Pekâlâ, beni doğurmanızı ben istemedim. Bu sizin hatanız, benim değil.”

Azarlamak gerekliyse, bunu olumlu bir biçimde yapın. Şöyle diyebilirsiniz: “Bunu yapman dışında sen iyi bir çocuksun.” ya da “ İyi bir çocuk olduğun için bir daha bunu yapmayacağını biliyorum.” Bu durumda, iyi bir çocuk olduğu düşüncesi bilinçaltına yerleşecektir. Asla “ Senin için zor olabilir ama yine de denemelisin.” demeyin. Çocuk cesaretini kaybedebilir. Eğer “Yeterince büyüksün, devam et.” derseniz şöyle düşünebilir; “Ailem bana güveniyor. Elimden gelenin en iyisini yapacağım.”

Ebeveynler, çocuklarının iyi yönlerine işaret etmeli ve desteklemelidirler. O zaman yanlışlar kaybolacaktır. Bu olumlu eğitimdir. Olumlu bir evde, sorunlu çocuklar olmaz. Çocuklarını azarlamadan önce, ebeveynler evde olumlu bir ortam yaratmalıdırlar. O zaman çocuklar da ileride kendileri gibi olumlu kuşaklar yetiştirerek güzel bir dünya yaratılmasına yardım ederler. Unutmayın: OLUMLU ETKİ OLUMLU SONUÇ, OLUMSUZ ETKİ OLUMSUZ SONUÇ YARATIR.

Ki Enerjisi, Koichi Tohei, Sayfa 72–77